Back to school, Język angielski/English, Język francuski/Français, Język hiszpański/Español, Język niemiecki/Deutsch

Pomysły przy tablicy na powrót do szkoły

Dzisiaj czas na małe podsumowanie i kilka moich pomysłów na pierwsze lekcje w nowym roku szkolnym.  Zapraszam po pomysły przy tablicy 🙂

pomysły-01
Wydaje mi się, że dobrym tematem łączącym wakacyjne wspomnienia z wrześniowym powrotem do szkoły są lekcje kulturowe. Na pewno znajdą się uczniowie, którzy część wakacji spędzili w Wielkiej Brytanii. Bardzo dużo dzieci opowiada, że ma ciocię lub wujka “gdzieś w Anglii” 😉 Często dzieciaki odwiedzają rodzinę, zwiedzają przy okazji Londyn a później chętnie dzielą się wrażeniami z wycieczki. Szczególnie podczas lekcji języka angielskiego. Dlatego fajnym pomysłem jest lekcja/lekcje A week in London.  Opowieści o Londynie możemy urozmaicić grami: Dobble, Memory, I spy, Hide&seek, Black Peter. To wszystko znajdziecie w serii A week in London opisanej przeze mnie w 4 postach:
 part 1part 2part 3 i Dobble London.

This slideshow requires JavaScript.

W ciekawą wycieczkę po Londynie zabierze Was również Maria, autorka bloga Let’s Read in English Londyn szlakiem literackim.

Dzieci uwielbiają gry, więc dobrym wprowadzeniem w nowy rok szkolny może być również gra planszowa. Uczniom, którzy poznali już nazwy części ciała (a znają je już dzieciaki w przedszkolach) możecie zaproponować jedną z moich ulubionych gier Roll a Monster. Potrzebujemy tylko kartki, kredek i kości do gry. Poznałam tę grę dzięki planszy znalezionej w Internecie – pierwszy raz rysowaliśmy króliczki wielkanocne. Zabawa tak spodobała się dzieciakom, że w jednej grupie jeszcze przed wakacjami musiałam ulec prośbom dzieci i przynieść ją na zajęcia 🙂 W Roll a Monster macie do wyboru polską i angielską wersję językową.

Skoro jesteśmy przy grach planszowych, nie mogę zapomnieć o grach idealnych na odświeżenie/powtórzenie wiadomości. Dzieci chętnie zasiądą do gry, gdy okaże się, że bohaterami rozgrywki są Minionki lub Angry Birds. Tak więc gramy w Minions Superheroes oraz w grę planszową Angry Birds.

This slideshow requires JavaScript.

A jeśli Wasi uczniowie kochają Epokę Lodowcową, to grę dla fanów tej właśnie kreskówki znajdziecie na blogu Londonopoly – Wiewiórki, żołędzie i epoka lodowcowa, czyli nowa gra powtórkowa.

Ostatnio udało mi sie kupić fajne dymki komiksowe. Niestety są one małe, więc na lekcje w dużej grupie się nie nadają – musiałabym kupić taki jeden zestaw dla każdej pary. Te zakupione przydadzą mi się więc podczas zajęć indywidualnych. A że wpisywanie dialogów w takie dymki na pewno będzie fajną zabawą, przygotowałam dla swoich uczniów dymki do druku. Oczywiście, można je też po prostu narysować, ale mi niestety nawet linia odrysowana od linijki wychodzi krzywo ;), więc wolę wspomóc się gotowym drukiem. 

Comic book exclamations

Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po multimedialne pomoce. A jeszcze lepszym – połączenie classroom managament z pokazem slajdów! Zasady obowiązujące podczas zajęć wprowadzicie z moją prezentacją multimedialną -> Back to school

Karta pracy, w której połączymy rysowanie z omawianiem pracy, jest dobrym rozwiązaniem dla najmłodszych. Przypominam więc swoje dwa świeże 🙂 pomysły: school bus i camera.

Myślę, że uczniowie równie mocno ucieszą się z lekcji, której tematem przewodnim będą Star Wars, szczególnie, że już w grudniu czeka nas kolejna część gwiezdnych przygód. Warto więc sięgnąć po Memory, Dobble, Black Peter lub QR domino z motywem Gwiezdnych Wojen. Przypominam zatem A long time ago in a galaxy far, far away …

This slideshow requires JavaScript.

Moim skromnym zdaniem 😉 Double jest zawsze trafionym pomysłem ma lekcje 🙂 Udało mi się zrobić kilka wersji tej gry, więc jest kilka opcji do wyboru: toyshobbies&clothessummer oraz wspomniane wcześniej Double London i Star Wars.

This slideshow requires JavaScript.

Ze starszymi uczniami możemy zagrać w Taboo. Do tej pory zrobiłam tylko dwie kategorie people i verbs, ale niedługo na pewno stworzę coś nowego, więc stay tuned! 

Wypróbowaliście już którąś z tych gier na swoich lekcjach? 😉 I jakie są Wasze pomysły na pierwsze lekcje we wrześniu? 

6 myśli w temacie “Pomysły przy tablicy na powrót do szkoły”

  1. Uwielbiam serię “A week in London”,zawsze mi brakowało materiałów do kulturówki dla dzieci, dzięki Tobie wreszcie je mam i we wrześniu będę intensywnie testować 😉

    1. Dziękuję! Naprawdę bardzo mi miło i bardzo się cieszę 🙂 Obecnie pracuję nad podobnym tematem – tym razem związanym ze Stanami Zjednoczonymi. Zobaczymy, co z tego wyjdzie 😉

Leave a Reply