Język angielski/English, W mojej biblioteczce

Cave Baby

Dzisiaj chciałam podzielić się z Wami swoją recenzją książki autorki bestsellerowego „The Gruffalo. „Cave Baby” to pozycja mniej znana, ale równie warta uwagi. Zapraszam Was do podróży w czasie – za sprawą historii Julii Donaldson oraz rysunków Emily Gravett przeniesiemy się do czasów, w których żyli jaskiniowcy.

cave-01

Naszego małego bohatera spotykamy – gdzieżby indziej – w jaskini, w której mieszka z rodzicami. Tata zajmuje się polowaniem, a mama  maluje piękne zwierzęta na ścianach ich jaskini: szablozębne tygrysy, hieny, zające, mamuty i niedźwiedzie. Nasz maluch zaczyna się nudzić a jego rodzice zajęci są codziennymi obowiązkami i nie mają dla niego czasu. Tak więc rezolutny chłopiec sam znajduje sobie zajęcie: postanawia „poprawić” malowidła swojej mamusi. “Spots on the hyena! Stripes on the hare! Stars on the tiger! Squiggles on the bear! Zigzags on the mammoth!”

cave4

Mały jaskiniowiec bawi się świetnie, ale … jego rodzice nie są zachwyceni efektami jego pracy. Mama zmywa wzory ze zwierząt a tata grożąc mu palcem ostrzega „If you don’t take care, a mammoth’s going to throw you to the big brown bear!”. W nocy jaskiniowe dziecko jest niespokojne. Okazuje się, że nie bez powodu … Do jaskini powoli wślizguje się duża szara trąba i porywa małego chłopca! Dokąd zabiera go mamut? Czyżby tata miał rację i duże włochate zwierzę rzuci malca dużemu brązowemu niedźwiedziowi?

cave6

Wędrując na grzbiecie mamuta chłopiec mija tygrysa szablozębnego, zająca, hienę … Mamut zatrzymuje się przed nieznaną jaskinią. Czy w środku znajduje się duży brązowy niedźwiedź? Jaskinię oświetla księżyc – jej ściany są szare i nie mają żadnych wzorów. Z głębi dobiega czyjeś chrapanie … Jaskiniowy chłopiec martwi się … gdy nagle mamut podaje mu pędzel i wszystko staje się jasne! Już wie, co powinien zrobić! Więc maluje … A five – legged tiger! A long curly hare! Horns on hyena! A beard on a bear! A moustache on a mammoth!”

cave12

Ekekty pracy podziwia cała rodzina mamuta, która już nie śpi, tylko rozpoczyna zabawę z dzielnym maluchem. Na koniec mamut grzecznie odnosi chłopca do jego jaskini, w której śni on kolorowe sny o zwierzętach spotkanych podczas wyprawy oraz … o małym brązowym niedźwiedziu.

cave15

Spodobała się Wam przygoda małego jaskiniowca? Zobaczmy teraz, jak prezentują się pozostałe rysunki autorstwa Emily Gravett 🙂 

This slideshow requires JavaScript.

W jaki sposób wykorzystać książeczkę podczas zajęć?

Po pierwsze możemy skorzystać z piosenki „Cave Baby” w wykonaniu samej Julii Donaldson (link –> tutaj) a także z nagrania, w którtym Emily Gravett pokaże nam, w jaki sposób rysuje głównego bohatera książeczki (link –> tutaj). Z kolei na Twinkl znajdziemy rodzinę jaskiniowców do druku (link –> tutaj) oraz napisy, dzięki którym lepiej wczujemy się w klimat opowieści (link –> tutaj).

bez-tytulu

Na Twinkl znajdziemy również trzy bardzo fajne prezentacje, które będą ciekawym uzupełnieniem wiadomości: „The Stone Age. What do they eat?” (link –> tutaj), “Stone Age Cave Paintings” (link –> tutaj) oraz “Stone Age Homes” (link –> tutaj). Szczególnie polecam drugą prezentację, głownie ze względu na świetne zdjęcia malowideł w jaskiniach – idealnie pasuje więc do naszego tematu 🙂

This slideshow requires JavaScript.

“Cave Baby” to kolejna pozycja, która pozwoli nam nawiązać do tematu Animals. Czy potrafimy wymienić nazwy zwierząt pojawiających się w książce? Które z nich żyją do dzisiejszego dnia a które wyginęły?

Zastanówmy się nad mieszkaniem w jaskini i w mieszkaniu/domu. Jakie różnice i podobieństwa możecie wymienić?

Zamieniamy się w jaskiniową mamę i jaskiniowego tatę. Tak jak mama głównego bohatera ozdabiamy ściany jaskini malowidłami/rysunkami pradawnych zwierząt – pracami dekorujemy ściany sali. I tak jak odważny tata tropimy zwierzęta – jak mogły wyglądać ślady mamuta i tygrysa szablozębnego? Propozycje śladów rysujemy na kartce, następnie nauczyciel układa je na podłodze. Dzieci podążają tropem zwierząt a na końcu czeka na nich niespodzianka … może słodki upominek lub wydrukowana rodzina jaskiniowców z Twinkl, którą teraz wszyscy razem wycinamy i sklejamy …

I na zakończenie jeszcze materiały ze strony Gruffalo (łączenie kropek i malowanie po ścianie jaskini) do pobrania tutaj i tutaj.

images-1

Książeczkę do recenzji otrzymałam dzięki uprzejmości Księgarni Kangurek, za co serdecznie dziękuję. Swój własny egzemplarz możecie znaleźć tutaj                          –> Księgarnia Kangurek “Cave Baby” Julia Donaldson, Emily Gravett. Jeśli zdecydujecie się na zakup i zamówicie newsletter, otrzymacie kod na darmową dostawę 😉

Mam nadzieję, że spodobała się Wam nasza krótka wizyta w zamierzchłych czasach. Na szczęście dzięki “Cave Baby”możecie wrócić tam za każdym razem, gdy tylko zajrzycie do tej uroczej książeczki 🙂

Przypominam o konkursie, w którym możecie wygrać grę karcianą Wacky Woolies Ireland. Zasady znajdziecie tutaj –> Regulamin konursu z Pomysłami przy tablicy.

4 myśli w temacie “Cave Baby”

  1. Śliczne zdjęcia i przydatne pomysły na zajęcia – gotowa lekcja. Czegóż chcieć więcej? 🙂 Do tej pory nie zaglądałam na Twinkl, i coś czuję, że to się zmieni 😉

Leave a Reply