Język angielski/English, W mojej biblioteczce

A Squash and a Squeeze

Dzisiaj biorę na warsztat pozycję przebojowego duetu Julia Donaldson Alex Scheffler. Ta para autorów stworzyła wiele ciekawych książeczek i bez cienia wątpliwości jedną z nich jest „A Squash and a Squeeze”. Jak zawsze po wspólnej lekturze podzielę się z Wami pomysłami i materiałami na zajęcia związane z książeczką.

grafika-do-zz-01

Pewna starsza pani mieszka sama w małym domku. Narzeka na to, że panuje w nim ścisk i tłok prosi o radę mędrca „Wise old man, won’t you help me, please? My house is a squash and a squeeze”.  

squash3

Radzi on jej, żeby zabrała do domu kurę. Kobieta dziwi się tej osobliwej radzie, ale postępuje zgodnie z nią. Okazuje się jednak, iż pomimo tego, że ptak jest mały i nie zajmuje dużo miejsca, to już na początku pojawiają się problemy.  Najpierw zniosła jajo na dywaniku, potem rozbiła dzbanek. Starsza pani płacząc stwierdza, że domek był za mały dla niej samej, a co dopiero dla niej i kury „What shall I do? It was poky for one and it it;s poky for two.”

sq5

Kolejny raz prosi mędrca o radę, który tym razem mówi, żeby zabrała do swojego domku kozę. I tym razem nowy domownik sprawia kłopoty. Zjadła zasłony, rozbiła jako oraz zaczęła skubać obrus. Starsza pani znowu płacze i narzeka, że jej domek jest za mały dla trzech mieszkańców.

Mędrzec nie daje za wygraną. „Take in your pig” Zgodnie z przewidywaniami świnia też nie okazała się idealnym współlokatorem … Ganiała kurę oraz podjadała zapasy ze spiżarni.

img_20170207_114558

I tym razem mędrzec radzi, aby starsza pani przegarnęła do domu kolejne zwierzę – tym razem krowę, która od razu wskoczyła na stół i zaczęła kopytami wystukiwać rytm.  Tego już za wiele. Starsza pani jest na skraju wytrzymałości, w rozpaczy rwie włosy z głowy – jej dom jest za mały dla 5 domowników.  Domyślacie się, co tym razem poradzi jej mędrzec?

„Take them all out” powiedział. Starsza pani zdziwiła się – przecież wtedy wrócę do tego, co było na początku. Ale z godnie z radą mędrca wypuściła z domu najpierw kurę, potem kozę i świnię a na końcu krowę. Z każdym zwierzęciem mniej w domu robiło się coraz więcej miejsca!

sq15

„Thank you, old Man, for the work you have done. It was weeny for five, it’s gigantic for one”. Kobieta że dopiero teraz zdała sobie sprawę z tego, że od samego początku w jej domku było wystarczająco dużo miejsca dla niej.

Bardzo fajna historia z pięknym przesłaniem – należy cieszyć się z tego, co mamy.

A teraz zajrzyjmy jeszcze na pozostałe storny “A Squash and a Squeeze”:)

W jaki sposób wykorzystać książeczkę podczas zajęć?

Również tym razem autorka ma dla nas śpiewającą wersję swojej książeczki (link –> tutaj). Mamy również świetną okazję, na bliższe poznanie autorów – dzięki filmikowi, w którym dowiadujemy się m. in. że pierwotnie „A Squash and a Squezze” powstał jako piosenka, dopiero za namową wydawcy autorka przekuła pomysł na książeczkę (link –> tutaj).

Na stronie gruffalo.com znajdziemy dwie ciekawe karty pracy ( odnajdywanie wyrazów, które się rymują –> tutaj oraz znajdź 5 różnic–> tutaj), jak i również informacje na temat autorskiego duetu (link –> tutaj).

Fajne materiały czekają na Was również na Twinkl. Znajdziecie tutaj kolorowanki (–> tutaj), karty pracy na ćwiczenie dodawania ( –> tutaj), plakaty (–> tutaj) czy kukiełki do druku (–> tutaj).

Możemy wcielić się w rolę mędrca i zastanowić się, jakie inne zwierzęta moglibyśmy zaproponować jako współlokatorów dla starszej pani? I jakie rezultaty pojawiłyby się po ich wizycie w domku?

Wyszukanie w tekście słówek, których autorka używa zamiast słowa „mały”. Następnie dzieci mogą wykonać plakat lub indywidualne prace plastyczne z angielskimi napisami.

Kolejnym pomysłem jest zaprojektowanie domu, w którym starsza pani mogłaby mieszkać wraz ze swoimi zwierzętami.

images-1

Książeczkę do recenzji otrzymałam dzięki uprzejmości Księgarni Kangurek, za co serdecznie dziękuję. Swój własny egzemplarz możecie znaleźć tutaj  –> Julia Donaldson “A Squash and a Squeeze” Jeśli zdecydujecie się na zakup i zamówicie newsletter, otrzymacie kod na darmową dostawę ? Obecnie Księgarnia planuje nową dostawę i jeśli poszukujecie jakiejś książeczki, to piszcie a zostanie zamówiona, jeśli tyko będzie dostępna u dostawcy 😉 

Recenzję książezki znajdziecie również u Marii z Let’s Read in English 🙂

img_0730

Wczoraj na blogu Polski na Czasie ukazał się wywiad ze mną 🙂 więc jeśli macie ochotę poznać mnie trochę bliżej, to zapraszam do lektury –> Środa z Eweliną Kusiak

2 myśli w temacie “A Squash and a Squeeze”

Leave a Reply