Classroom management, Język angielski/English, Praca nauczyciela, Recenzje

Podręczniki dla pierwszej klasy szkoły podstawowej

Nowa podstawa programowa oznacza zmiany w podręcznikach. W roku szkolnym 2017/2018 będę uczyć dwie pierwsze klasy, dlatego na bieżąco śledzę oferty poszczególnych wydawnictw. Dzisiaj zaglądam do środka kilku podręczników do nauki języka angielskiego.

6-01

Chciałam Wam pokazać kilka zestawów podręczników do nauki języka angielskiego dla pierwszaków – ćwiczenia i podręczniki. Część z nich znałam już wcześniej – ich poprzednie wersje, ale do niektórych zajrzałam pierwszy raz.

IMG_20170524_194738

Przyznam, że byłam bardzo ciekawa tego, co zaproponuje nam Nowa Era. Już sama okładka Hello Explorer przyciąga wzrok – nie ma się czemu dziwić. Znajdziemy tutaj autentyczne materiały National Geographic które sprawiają, że książkę naprawdę bardzo przyjemnie się ogląda i mam wrażenie, że tak piękne zdjęcia będą zachęcać dzieci do nauki.  Wydaje mi się, że zdjęcia są fajną odmianą dla podręczników klas 1 – 3, które zazwyczaj zapełnione są wyłącznie rysunkami.

This slideshow requires JavaScript.

Podręcznik został podzielony na 8 rozdziałów: My friends, School, Toys, Pets, My family, My body, The weather oraz Food. Znajdziemy tutaj również krótki dział Culture corner ukazujący różnice pomiędzy Polską a Wielką Brytanią. Po jednej stronie poświęcono Christmas i Easter. Każdy rozdział zakończony jest pomysłem na Class Project związany z przerabianym słownictwem. Bardzo podoba mi się zeszyt ćwiczeń, który liczy sobie 140 stron! Dzięki temu nie będziemy musieli kserować wielu dodatkowych materiałów.  Od 2 rozdziału pojawia się ćwiczenie pisania i czytania.

This slideshow requires JavaScript.

Słownictwo wydaje mi się dość zaawansowane i kwalifikuje ten podręcznik do tych „ambitniejszych”, z którym jednak bez trudu dadzą sobie również sześciolatki. Obecnie uczę dwie klasy sześciolatków i jedna z nich jest na takim poziomie, że bez problemu radzi sobie z trudniejszymi jak na swój wiek zagadnieniami – i wydaje mi się, że dobrze pracowałaby z Hello Explorer. Jednak „słabsze” grupy mogą mieć problem z przyswojeniem materiału. 

Na stornie wydawnictwa możecie zobaczyć cały podręcznik i ćwiczenia – jest to super pomysł, dzięki temu nie kupujecie kota w worku, możecie na spokojnie zastanowić się nad wyborem. Kilknij tutaj ->Nowa Era Hello Explorer.

IMG_20170524_195442

Z pierwszymi klasami obecnie pracuję z podręcznikiem Super Sparks wydawnictwa OXFORD University Press. Dlatego byłam bardzo ciekawa nowej odsłony tej serii – Gold Sparks. Przyznam, że obecne ćwiczenia dla pierwszych klas są naprawdę ubogie. O ile na początku roku szkolnego mogę zrozumieć same ćwiczenia typu Posłuchaj i połącz/pokoloruj/zaznacz, to w późniejszych rozdziałach chętnie zobaczyłabym pisanie po śladzie, którego niestety brak – tzn pojawia się, ale jest go naprawdę strasznie mało. W tym roku kseruję pierwszakom na potegę – głównie z Tigera 1.

Podręcznik jest podzielony na 6 rozdziałów: How many apples? Blue paint, Ten books, Red hair, I like ice – cream oraz A pink parrot. Po dwie strony poświęcono na Christmas i Easter. Podręcznik przeszedł kosmetyczne zmiany. W każdym rozdziale do tematu w ramach kształcenia zintegrowanego dodano po jednej rymowance. Nie jestem fanem wstępnej części Hello – moim zdaniem zawiera ona za dużo piosenek i rymowanek. Jeszcze dobrze dzieci nie zdążą nauczyć się jednej, a już pojawia się kolejna. 

This slideshow requires JavaScript.

W zeszycie ćwiczeń pojawiły się podpowiedzi dodatkowych zadań Extra fun typu What’s on your desk? Count and draw. Find and draw the things that Begin with p on this page. Ponadto znajdziemy tutaj po jednej stornie ćwiczeń związanych z Christmas i Easter. Na samym końcu znajdziemy nowy dział Literacy, w którym od pierwszego rozdziału pojawia się możliwość ćwiczenia pisania – tego brakowało mi najbardziej. Do każdego rozdziału znajdziemy dwie strony z takimi ćwiczeniami.  Tak więc zmiany nie są wielkie, ale na plus.

This slideshow requires JavaScript.

Gold Sparks jest raczej łatwym podręcznikiem, ze którym bez problemu radzą sobie uczniowie. Z tej serii najbardziej lubię część dla trzecich klas. Od przedstawiciela Wydawnictwa wiem, że mają pojawić się karty pracy, które będą zbiorem tego co najlepsze z dotychczasowych wydań serii Super Sparks – będzie można je bezpłatnie pobrać ze strony internetowej.  Książka nauczyciela wraz z audio CDs, DVD i kodem do oprogramowania na tablicę interaktywną będzie w cenie ok. 40 zł do zakupu na edugaleria.pl (od sierpnia). Wersja bez kodu do oprogramowania będzie kosztować ok. 15 zł. Książkę nauczyciela wraz z audio będzie można pobrać bezpłatnie ze strony Wydawnictwa (wraz z pełną dokumentacją nauczyciela, testami, kryteriami itp.) Tutaj znajdziecie przykładowe rozdziały podręcznika i zeszytu ćwiczeń -> Gold Sparks OXFORD University Press

  IMG_20170524_194050

Propozcyją wydawnictwa Macmillan jest Bugs Team. Przyznam, że nie znam poprzedniej serii Bugs World, więc nie wiem, jak duże zmiany wprowadzono do nowego wydania.  Podręcznik jest podzielony na 6 rodziałów: The school koncert, The magic elf, The spider’s web; Run, run, run!; The picnic, A family pet. Po jednej stornie poświęcono na Halloween, Christmas, Easter oraz Mother’s Day/Father’s Day

Podoba mi się to, że bohaterami serii są owady – dzięki temu dzieci poznają słownictwo związane z tym tematem. A Word of bugs wprowadza dzieci w świat robaczków. Z doświadczenia wiem, że dzieciaki naprawdę interesują się mniej popularnym słownictwem i na pewno z dużą chęcią bawią  np. się np. z patyczakiem i jego kolegami 😉

This slideshow requires JavaScript.

Do ćwiczeń dołączone są mini flashcards oraz naklejki, dzięki czemu mamy gotowe pomoce do wykorzystania podczas zajęć. Podręczniki Yazoo do niektórych tematów mają dołączone właśnie takie karty i dzięki temu świetnie bawimy się w utrwalanie słownictwa – co więcej, mogą grać w domu z rodzicami. Podobają mi się powtórzeniowe gry planszowe, dzięki nim nauczycielowi odpada praca z samodzielnym przygotowaniem części gier 😉

This slideshow requires JavaScript.

Od trzeciego rozdziału mamy pisanie po śladzie, jednak jest go bardzo mało. Tak naprawdę pisanie rozwinięte jest w piątym rozdziale. Generalnie są to dość ciekawe ćwiczenia, jednak moim zdaniem cała seria przegrywa z Tigerem, który bardzo mi się podoba – szczególnie część 1 i 3. Cała seria Tiger miała przejść naprawdę kosmetyczne zmiany, więc jeśli ktoś zastanawia się nad ofertą Macmillana, to polecałabym właśnie Tigera – głównie ze względu na zadania w zeszytach ćwiczeń i słownictwo oraz bardzo fajne historyjki obrazkowe.

Przykładowe materiały Bugs Team znajdziecie tutaj -> Macmillan Bugs Team

Tak „na szybko” wspomnę jeszcze Explore Treetops wydawnictwa OXFORD University Press, która zapewne jest Wam dobrze znana. Bardzo podoba mi się tutaj piękny kolorowy podręcznik oraz ciekawy podział materiału na pory roku. Zeszyt ćwiczeń ma dużo więcej do zaoferowania, niż Gold Sparks tego wydawnictwa. Niestety, na stronie Wydawnictwa nie ma jeszcze przykładowych materiałów odświeżonej serii więc zakładam, że są to zmiany czysto kosmetyczne.

This slideshow requires JavaScript.

A Wy już wybraliście podręczniki na rok szkolny 2017/2018? Zmieniacie czy zostajecie przy starym podręczniku?   

Leave a Reply