Autumn, Games, I spy ... games, Język angielski/English, Język francuski/Français, Język hiszpański/Español, Język niemiecki/Deutsch, Puzzle i rebusy, Taboo

Welcome Autumn: Taboo and I spy …

Oficjalnie powitaliśmy jesień, tak więc nie może być inaczej – dzisiejszy wpis to kolejne materiały wpisujące się w tę tematykę. Pojawi się również mała nowość: do angielskich, niemieckich i hiszpańskich tłumaczeń dołączyły materiały w kolejnej wersji językowej: francuskiej!
Nie zapomniałam o tym, że dzisiaj świętujemy Europejski Dzień Języków i na zakończenie wpisu przygotowałam dla Was małą niespodziankę 😉 Przy okazji przypominam materiały na zajęcia kulturowe ze swojej serii A week in London:

Dla swoich uczniów opracowałam dwie nowe gry: dobrze Wam znane Taboo oraz coś dla młodszych dzieciaczków: zabawę I spy with my magnifying eye …, którą pierwszy raz podzieliłam się z Wami w ramach wpisu A week in London: part 6. Tym razem obydwie zabawy przybrały jesienne barwy oraz – jak już wspomniałam – aż cztery wersje językowe: angielską, niemiecką, hiszpańską i francuską. Materiały opracowałam w oparciu o grafiki z Freepik. Designed by Freepik.
Dziękuję za współpracę nauczycielkom/lektorkom, bez których te wersje językowe nie ujrzałyby światła dziennego: za niemieckie tłumaczenia dziękuję Dominice Ziębie, za hiszpańskieMonice Bielawie a za francuskieMałgorzacie Lesisz. O ile hiszpański już powoli zadamawia się na moim blogu, o tyle mam nadzieję, że również francuskie materiały znajdą swoje grono odbiorców 🙂

Wracamy do gier i zaczynamy od Taboo Autumn. Jak grać w Taboo podczas zajęć językowych? Uczniów dzielimy na 2 – 3 zespoły. Zadaniem drużyn jest odgadywanie haseł znajdujących się na kartach. Jedna osoba opisuje hasło, ale musi to zrobić w taki sposób, aby nie użyć słów wypisanych na karcie pod hasłem (słów tabu). Za każde prawidłowo użyte słowo należy się jeden punkt.
W Taboo mogą grać również młodsi uczniowie – wtedy zmieniamy zasady tak, że można używać słów wypisanych pod hasłem. Dzięki temu zabawę możemy wykorzystać również w grupach mniej zaawansowanych 🙂
Słownictwo w Taboo Autumn jest związane z jesienią, Thanksgiving i Halloween.

This slideshow requires JavaScript.

Gra do pobrania tutaj/Download here -> Taboo Autumn
Gra do pobrania tutaj/Download here -> Taboo der Hebst
Gra do pobrania tutaj/Download here -> Taboo el Otoño
Gra do pobrania tutaj/Download here ->  Taboo Lautomne

W drugiej zabawie I spy with my magnifying glass … Autumn każda karta pokazuje nam szkło powiększające, które ukazuje część rzeczy/pogody/zwierzaków związanych z jesienią. Zadaniem dzieci jest oczywiście odgadnięcie, co przedstawia cały obrazek. Z lewej strony każdej karty, za przerywaną linią, umieściłam cały mały obrazek tego, co znajduje się pod szkłem powiększającym. Pokazując kartę uczniom zasłaniamy lewą część karty i później porównujemy, czy uczniowie dobrze zgadywali. Przygotowałam 12 takich kart.

This slideshow requires JavaScript.

Gra do pobrania tutaj/Download here -> I spy with my magnifying glass … Autumn
Gra do pobrania tutaj/Download here -> Veo veo con mi lupa… el Otoño
Gra do pobrania tutaj/Download here -> J’espionne avec ma lupe …
Gra do pobrania tutaj/Download here -> Ich spioniere mit meiner Lupe …

Na koniec obiecana niespodzianka 🙂 W związku z Europejskim Dniem Języków i moją serią A week in London mam dla Was upominki, które przydadzą się każdemu miłośnikowi kultury brytyjskiej. Są to duży angielsko – polski kalendarz ścienny, który będzie piękną ozdobą pracowni językowej, kolorowanki z naklejkami oraz słodkie przypinki ze zwierzakami od firmy Langland.

Bez nazwy-2-01
Mam do rozdania trzy takie zestawy. Oto co trzeba zrobić, żeby jeden z nich powędrował w Twoje ręce:

W komentarzu pod tym postem podziel się swoimi sprawdzonymi, ulubionymi pomysłami na zajęcia kulturowe.

Wasze propozycje możecie również przesyłać na mój blogowy adres pomyslyprzytablicy@gmail.com. Jestem bardzo ciekawa Waszych pomysłów i czekam na nie do 10 października 2017 r. Zapraszam do zabawy!     

Również w moim sklepie znajdziecie materiały na jesienne zajęcia. Z zestawem kart obrazkowych połączonych z zabawą I spy … w ciekawy sposób wprowadzicie nowe słownictwo -> Zestaw kart Jesień

a z karcianką wykorzystującą kody QR utrwalicie słownictwo w aż trzech językach ?->I have … Who has …? Autumn QR code
Zapraszam 🙂

16 myśli w temacie “Welcome Autumn: Taboo and I spy …”

 1. Ja się podzielę pomysłem na Dzień Języków Obcych, dziś właśnie zrealizowanym 🙂
  Wymyślamy pytania związane z językami obcymi (ja bazowałam na prezentacjach, które były u nas w szkole z tej okazji organizowane), np. do jakiej grupy języków należy j. polski, w jakich krajach angielski jest językiem urzędowym, przykłady zapożyczeń z j. angielskiego do polskiego. Każde pytanie kodujemy za pomocą strony zmieniającej pytanie w kod QR. Drukujemy i wycinamy kody, rozwieszamy po całej szkole w miejscach dostępnych dla uczniów. A później następuje QR hunt, dzieci muszą odnaleźć kody, zeskanować je, żeby poznać pytanie, odpowiedzi na pytania zapisują na kartce, a następnie wrzucają do pudełka. Prosty sposób, a o ile przyjemniej i ciekawiej niż test a,b,c 🙂

 2. Urocze materiały, dziękuję. Ja w tym roku szkolnym na szkolną imprezę “Tydzień Języków Obcych” planuję zrobić quiz Kahoot na temat UK. Kupiłam świetne książki wydawnictwa Usborne: “London Quiz Book” i “Great Britain Quiz Book”. Niektórymi pytaniami sama byłam zaskoczona, np. czy Królowa posiada paszport albo jakiego zawodu uczyła się, zanim została królową.

  1. Książeczki Usborne są super! Sama zastanawiałam się już tysiące razy nad korzystaniem z nich, ale przeażają mnie ceny … Pamiętasz może, ile zapłaciłaś za “Great Britain Quiz Book?”

 3. Sprawdziłam na bookdepository i zapłaciłam dokładnie 17,84zł. Teraz kosztuje 25zł, ale warto śledzić ceny, bo się zmieniają. Np. Christmas Snap upolowałam za 23 zł, a “London Quiz Book” za 19zł.

 4. Na lekcje kulturowe przynoszę z domu wszystko co się da- flagę, kubki, moje koszulki z Londynu (z London Eye itd.), monety i banknoty tak aby dzieci mogły je dokładnie obejrzeć, puzzle 3d (Big Ben), które skleiłam klejem na gorąco aby przetrwał spotkanie z gromadą dzieci 😉 Pokazuje także prezentację i wyświetlam przeróżne zdjęcia (najwięcej emocji wzbudza full English breakfast 🙂
  W starszych klasach, korzystam z google street view, kart 50 things to spot in London po czym wręczam uczniom mapę metra londyńskiego (mają odnaleźć miejsca, które chcieli być odwiedzić i zaplanować przejazd).

 5. Na Dzień Języków Obcych przygotowałam konkurs piosenki. Codziennie przez szkolny radiowęzeł puszczałam inną piosenkę w innym języku, a uczniowie mieli za zadanie odgadnąć w jakim była języku. Na nadchodzące Święto Dziękczynienia mam przygotowany kapelusz z indykiem, a dla dzieci małe indyki-pacynki na paluszki z papieru. Przygotowałam dużą butelkę z dziurą, na butelkę nakleiłam indyka, który będzie “zjadał” słówka, które dzieci będą wrzucać do butelki. Oprócz tego twister z nowymi słówkami (jak w tradycyjnym tylko nie ma kolorów, a nowe słówka). 🙂

 6. Zajęcia kulturowe ” Christmas”
  Przygotowujemy dekorację świąteczną, złożoną z Christmas stockings z imieniem każdego ucznia oraz Christmas cards ( wykonujemy je na zajęciach poprzedzających naszą lekcję świąteczną). Przed lekcją do każdej Christmas stocking wrzucam mały słodki upominek. Dodatkowo przygotowuję Christmas crackers z ukrytymi pytaniami w środku (np. Do you like Christmas ? Why? ). Uczniowie wybierają po jednym i rozrywają, a następnie odpowiadają w języku angielskim na pytanie. Na koniec śpiewamy świąteczne piosenki 🙂 oczywiście dostosowane do poziomu uczniów.

  Lekcje świąteczne są moimi ulubionymi więc nie straszne mi przygotowania i już nie mogę się ich doczekać 🙂

 7. Lubię prowadzić zajęcia o kulturze języka angielskiego. Dzieciaki uwielbiają manualne zabawy dlatego przynoszę na dużym brystolu wydrukowaną mapę Wielkiej Brytanii z konturami państwa, a następnie rozdaję materiały do wykonania flagi danego kraju, najczęściej używam do tego filc, guziki, spinki kolorowe lub plastelinę. Zadaniem uczniów jest wykroić małe flagi i przyporządkować do danego kraju wykonaną flagę. Dodatkowo wspólnie odbywamy spacery wirtualne o ile to możliwe na stronach oficjalnych danego zabytku czy miejsca. Uczniowie są zachwyceni.

 8. Och, jaka szkoda, że nie ma gry Jesienne Taboo w wersji po polsku. Zrobisz kiedyś dla nas? Proszę 😉 Śliczna grafika! Genialny wygląd. Te karty są cudne i boskie!

 9. Zajęcia kulturowe- jako,że lubię ‘realia” na DJO postanowiłam wykorzystać różne gadżety z krajów europejskich. Wsadzam wszystko do wielkiego worka, a zadaniem uczniów (którzy są podzieleni na grupy) jest posegregowanie owych rzeczy na poszczególne kraje np. są tam części garderoby jak kapelusze, które nosi się w WB, berety we Francji, czerwona płachta kojarzona z Hiszpanią, dania regionalne jak słynny Wurst z Niemiec, książki znanych autorów;) Zabawa przednia i rozwija bardzo horyzonty!!! Polecam

Leave a Reply