Back to school, Język angielski/English, Język francuski/Français, Język hiszpański/Español, Język niemiecki/Deutsch

Welcome to school! Pierwsze zajęcia nowego roku szkolnego

I znowu wracamy. Tym razem będzie to jednak wyjątkowy wrzesień. Po nauczaniu zdalnym (oby nigdy nie wróciło) nasi uczniowie powinni być spragnieni nauki w szkolnych murach. Dlatego może w tym roku będzie nam łatwiej zasiać entuzjazm i miłość do swojego przedmiotu 🙂 Czas pokaże. Tymczasem warto sięgnąć po ciekawe pomysły dzięki którym nasi uczniowie polubią nasze zajęcia już od pierwszej lekcji.

Zakładam, że uczniowie którzy wcześniej nie przepadali za szkołą po nauczaniu zdalnym zmienią podejście 😉 Ta szkoła jednak nie jest taka zła a lekcje są potrzebne, nauka w domu nie jest tak kolorowa jak mogłoby się wydawać. No i koledzy i koleżanki, bez nich ani rusz. Swoje pierwsze lekcje zamierzam zacząć właśnie od takich przemyśleń. Mam nadzieję, że część dzieci przyniesie swoje projekty wykonane podczas nauczania zdalnego (pisałam o tym w czerwcu, ciekawe czy ktoś będzie pamiętać). Chciałabym, żeby każdy kto chce mógł pokazać chociaż jedną swoją pracę i powiedzieć, jak pracowało mu się w domu.

Podczas pierwszych zajęć nie może zabraknąć zasad obowiązujących podczas naszych lekcji. W ubiegłym roku wprowadziłam system motywacyjny z tablicami i bardzo fajnie sprawdził się u mnie w pierwszych klasach -> Emotions and feelings. Tablice motywacyjne, więc planuję korzystać z nich również i teraz. Starsze klasy zamiast tablic mają swoje Pochwałozbieracze, o których pisałam już wcześniej -> Be quiet, please … W bardziej wymagających grupach możecie sięgnąć po Quiet critters, które świetnie sprawdzą się nawet w dużo starszych klasach. Tak, tak dobrze Wam znane Cichacze dają radę nawet w siódmych klasach. Wypróbujcie 😉
Mam jedno hasło, z którego korzystam na każdym poziomie. Jeśli jest za głośno wołam “Boom, boom” a dzieci chórem odpowiadają “Kaboom!” i po tym ma być cisza 😉 Jeśli nie uda się za pierwszym razem to powtarzam jeszcze raz, max dwa razy i działa.
W tym roku zasady planuję wprowadzać i utrwalać poprzez zabawę z moimi nowymi kartami obrazkowymi, memory i kartami pracy -> Zestaw materiałów Classroom rules To fajny pomysł na przypomnienie ulubionych zabaw z flashcards lub okazja do wprowadzenia nowych już podczas pierwszych zajęć. Wersję multimedialną znajdziecie w prezentacji -> Back to school

Ze starszymi uczniami możemy pokusić się o krótkie formy związane z przedstawianiem się i opisywaniem siebie. W młodszych grupach sprawdzonym pewniakiem są karty typu All about me. Znajdziecie i u mnie takie materiały, nawet razem z grami planszowymi -> All about me games
Zamiast kart pracy mam dwie inne propozycje: jedną dla młodszych a drugą dla starszych uczniów:

  • w zeszycie dziecko odrysowuje kontur swojej dłoni. W każdym palcu rysuje lub pisze (w zależności od wieku) jedną rzecz związaną z tym, co lubi robić najbardziej. Na środku dłoni mogą narysować siebie. Chętni uczniowie mogą omówić swoje prace.
  • każdy uczeń zapisuje kilka zdań na swój temat na małej kartce, nie podpisuje się. Karteczki od wszystkich uczniów lądują w koszyku, woreczku. Następnie ochotnik losuje jedną kartkę, czyta zapisany na niej opis a pozostali uczniowie próbują odgadnąć o kogo chodzi.

Jak zwykle polecam rówież niezawodne icebreakers -> Icebreakers na lekcji angielskiego … oraz Jak lepiej poznać swoich uczniów … Dzięki takim ćwiczeniom budujemy pozytywne relacje już od pierwszych zajęć. Warto sięgać po podobne aktywności nie tylko podczas pierwszych zajęć.

W tym roku dość szybko przejdziemy do powtórzeń. Mam świadomość tego, że nauczanie zdalne oznacza zaległości – większe lub mniejsze – dla dużej części dzieci. Dlatego postanowiłam, że będę wplatać materiał realizowany podczas nauki w domu do swoich zajęć tak, żeby moi uczniowie mieli możliwość nadrobienia braków. Zaczniemy od liczb i liczyć będziemy coś związanego ze szkołą, czyli classroom objects. Mam całą górę materiałów związanych z tym tematem łącznie z nową prezentacją -> Welcome to school i planują wykorzystać ją na kilku poziomach 😉

Na pewno sięgnę również po swoje hitowe kredkowe materiały, dzieci pokochały je od pierwszego wejrzenia więc tak samo będzie w nowych grupach a tam, gdzie będzie to powtórka wrócą dobre wspomnienia. Po tak długiej przerwie nie może być inaczej 😉 -> Gra karciana “I have … Who has …?” SchoolKsiążka jest dobra na wszystko. Również na początek roku szkolnego. Szczególnie jeśli czeka Was okres bezpodręcznikowy to już podczas pierwszych zajęć możecie wprowadzić małą zajawkę związaną z wybraną przez Was książeczką. Dla mnie numerem 1 w takich sytuacjach jest Gruffalo, w ubiegłym roku zrobiłam serię naprawdę udanych zajęć opartych na tym hicie. Będzie z tego wpis, jeszcze we wrześniu. Stay tuned 😉
A poza Gruffalo na pewno dobrze sprawdzą się książeczki związane z UK. A skoro juz jesteśmy przy tym temacie …… czyli kolejny temat idealnie pasujący do powrotu do szkoły. Lubię powtarzać, że zawsze jest dobry czas na kulturówkę. Po takich zajęciach mały projekt plastyczny typu: wybrany symbol, narysuj Królową, wybrane miejsce w Londynie … i macie tablicę w sali czy korytarzu gotową. I może tak wisieć i wisieć 😀 Dla starszych grup gorąco polecam swój quiz -> Zestaw materiałów London Quiz który ratował mnie z opresji już niejednokrotnie podczas niespodziewanych zastępstw. Wyciągam karty z kieszeni (bo dobra, z torebki bo kart jest tak dużo, że w kieszeni się nie zmieszczą 🙂 i zaczynamy. Zabawa jest super, można się sprawdzić i poszerzyć swoją wiedzę nt przeróżnych faktów i ciekawostek. Super pomysł na fun i naukę w jednym dla starszych uczniów.
Polecam również swój mega -> zestaw do druku “UK: Symbols”

Dla młodszych uczniów z rękawa wyciągam prezentację -> Zestaw materiałów London: prezentacja + domino , z którą bawimy się w odgadywanie symboli i gramy w domino, które każdy może zabrać do domu, bo to wersja do kolorowania 😉

Jeśli macie swoje sprawdzone sposoby czy tematy na otwarcie nowego roku szkolnego dajcie znać w komentarzu, podzielcie się swoim doświadczeniem!

3 myśli w temacie “Welcome to school! Pierwsze zajęcia nowego roku szkolnego”

  1. Ja również pracuję z Gruffalo na początku września. Z niecierpliwością czekam na wpis z pomysłami na te zajęcia ☺️

  2. Dziękuję, dziękuję, dziękuję! 😊
    Nie mam w tym roku, zbyt wiele czasu na przygotowanie się do pierwszych zajęć i Twój blog ratuje mnie z opresji!! Co za kopalnia pomysłów! Czuje, że to będzie super start!

Leave a Reply