Christmas, Język angielski/English, Język francuski/Français, Język hiszpański/Español, Język niemiecki/Deutsch

Pomysły na zajęcia językowe CHRISTMAS

W tym roku zajęcia bożonarodzeniowe będą inne niż zwykle. Jak wszystkie lekcje do tej pory oczywiście, ale te świąteczne mają w sobie to coś i naprawdę fajnie organizuje się je w grupie, którą uczy się w normalnym trybie stacjonarnym. Dlatego taki temat będzie nie lada wyzwaniem. Mam kilka pomysłów na to, jak pozytywnie zakręcić uczniów na punkcie Christmas i mam nadzieję, że uda mi się również podczas lekcji online.

Chciałam postawić na aktywności, które dzieci bez problemu będą mogły utrwalać w domu. Oczywistą oczywistością jest to, że lekcje online w młodszych grupach nie są tak efektywne jak normalne stacjonarne zajęcia, na pewno najmniej wynoszą z nich uczniowie, którzy z nauką mają nie po drodze albo po prostu naprawdę starają się, a wychodzi jak zawsze. Podczas normalnych lekcji w szkole staram się doceniać pracę każdego ucznia i jego wkład w zajęcia czy naukę. Dlatego podczas onlajnów warto jak najbardziej zaciekawić dzieciaki a bożonarodzeniowe zajęcia na pewno są dobrym polem do popisu.

To właśnie BINGO! jest jedną z ulubionych gier moich uczniów w czasie onlajnów. Można wykorzystać ją w każdej grupie wiekowej i zmieniać formę, dlatego dzieciaki się nią nie nudzą i chcą grać na każdej lekcji. Od grudnia zaczniemy bawić się z nową formą, czyli kalendarzowym Bingo! Na planszy znajduje się 25 okienek a każde z nich kryje inny symbol Bożego Narodzenia (uczniowie sami je rysują, bardzo lubię takie plansze DIY). Na ostatnim kafelku zapisują Merry Christmas. Do zabawy potrzebne będzie również 25 małych kartek – koniecznie wyciętych z makulatury 😉 Będziemy grać w dwie wersje:

 • przed rozpoczęciem gry uczniowie zakrywają 5 dowolnych kwadratów. Następnie w losowej podaję nazwy symboli znajdujących się na planszach. Osoba która pierwsza zakryje wszystkie pola woła Bingo! i wygrywa zabawę
 • do tej wersji na każdej planszy obrazki powinny być narysowane w innej kombinacji. W losowej podaję nazwy symboli znajdujących się na planszach. Uczeń, który pierwszy zakryje 5 obrazków w pionie, poziomie lub po skosie woła Bingo! i wygrywa zabawę.

Możecie poprosić uczniów o samodzielne wykonanie plansz lub wydrukowanie gotowca, którego przygotowałam specjalnie na swoje zajęcia i dzielę się nim z Wami 🙂 Plansza jest do pobrania na końcu tego wpisu 🙂 Enjoy!

Pokochałam je dawno temu a teraz ciężko bez nich żyć 🙂 Do każdego działu mam przygotowaną minimum jedną prezentację, z którą bawimy się podczas zajęć a następnie udostępniam ją uczniom do ćwiczenia w domu. To naprawdę świetna sprawa podczas nauki zdalnej, dzieciaki zgadują, opisują, liczą … a wszystko w przyjemnej atmosferze, każdy chce się zgłosić bo to przecież takie fajne i ładne 😉 ćwiczenia.
Na Boże Narodzenie mam trzy prezentacje, każda związana z innym tematem. Pierwsza z nich to -> prezentacja multimedialna Christmas time … for toys! czyli zabawki w roli głównej. To właśnie od tych materiałów zaczynam świąteczne lekcje w młodszych grupach. Przy okazji Christmas mówimy o zabawkach jakie dostaniemy od Mikołaja i liczymy do 10:

Moja druga propozycja to -> prezentacja multimedialna Santa Claus is coming to town czyli tym razem postawiłam na pewniaka, który pojawia się w każdej mojej grupie czyli oczywiście symbole Bożego Narodzenia. Spadające płatki śnieg odkrywają to, co najczęściej związane jest ze świętami:

A teraz materiały, które cenię przede wszystkim za uniwersalność, czyli -> prezentacja – quiz Christmas traditions. Pytania są zróżnicowane, dlatego możecie wybrać te, które będą odpowiednie dla najmłodszych a uczniom starszych klas możecie zaprezentować całość:

Lubię łączyć czasami zajęcia językowe z małymi projektami plastycznymi a Christmas jest wyjątkowo wdzięczne w tym temacie. Na ten rok szkolny zaplanowałam kilka aktywności, które znalazłam na moim ukochanym -> krokotak. Korzystam z tych pomysłów z prawie każdego tematu jaki podejmuję na swoich zajęciach w połączeniu z plastyką i zawsze wychodzi super efekt końcowy. A co najważniejsze jest równie szybko, łatwo i przyjemnie.

 • Spodobała mi się alternatywa dla świątecznych skarpet w postaci pudełka na cukierki w kształcie … cukierka -> Box candy
 • Będziemy uczyć się piosenki o reniferach, dlatego ten pomysł wydaje mi się wart przemyślenia 🙂 To prosta praca, z którą poradzą sobie młodsi uczniowie oczywiście przy małej modyfikacji -> Rudolf
 • Te świąteczne skarpetki bardzo spodobały się moim uczniom w ubiegłym roku -> Christmas socks

Na pewno pokuszę się również o Christmas crackers. Robi się je w naprawdę ekspresowym tempie i są zbliżone do oryginału. Do środka wkładamy kilka małych cukierków. Prosiłam uczniów o wręczenie ich jako prezent pod choinkę oraz o zabawę w rozrywanie crackera 😉 

Również w tym roku planuję wykorzystać krótkie filmy/reklamy (pisałam o nich w jednym ze swoich świątecznych wpisów -> Christmas: commercials and funny videos. W poprzednich latach korzystałam również z animacji dostępnych na YT:

 • świąteczna misja Pingwinów z Madagaskaru
 • bożonarodzeniowy odcinek Epoki Lodowcowej
 • Shrek Halls
 • dla starszych oczywiście Opowieść wigilijna
 • i wszystkie piosenki świąteczne bez których oczywiście nie może być lekcji 😉

W starszych klasach wyznaczam zadania dla chętnych polegające na wcześniejszym przygotowaniu krótkiego wystąpienia na temat tradycji bożonarodzeniowych w krajach anglojęzycznych. Czasami uczniowie naprawdę zaskakują mnie różnymi ciekawostkami, fajnymi pomocami i pracą, jaką wkładają w przygotowanie. Dopuszczone są dowolne pomoce, jednak nie można czytać z kartki 😉

Książki anglojęzyczne polecam przy każdej okazji i tym razem nie będzie inaczej. Jak Christmas to w towarzystwie picture book The Stick Man. Na pewno połączę ją z różnymi zadaniami, nie poprzestaniemy na samym czytaniu 🙂 Gorąco polecam tym bardziej, że fajnym uzupełnieniem jest świetna animacja będąca idealną adaptacją przygód zbłąkanego patyczaka.

Nie może zabraknąć zabaw z flashcards. W tym roku wzrok moich uczniów przykują świąteczne skarpety z zabawkami oraz Mikołaj wystający z worka z prezentami 🙂 Karty obrazkowe bardzo fajnie sprawdzają się podczas lekcji zdalnych. Proste i szybkie gry na utrwalanie słownictwa to coś, co teraz jest w cenie 🙂 Gorąco polecam Wam swoje dwa ulubione świąteczne pakiety flashcards:
-> Zestaw materiałów “What is in the Christmas stocking?” Toys
-> Zestaw kart “What is in the bag?”

W swojej najmłodszej grupie już zaczęłam świąteczne tematy od nauki piosenek, zawsze startuję wcześniej bo uczymy się kilku i zazwyczaj dzieciaki śpiewają je podczas bożonarodzeniowych przedstawień. W tym roku jest to niemożliwe, ale mam na wykorzystanie tych piosenek inny plan. Jak tylko będę wiedziała, czy się uda go zrealizować, dam Wam znać do wymyśliłam 🙂

 

4 myśli w temacie “Pomysły na zajęcia językowe CHRISTMAS”

  1. Ja proszę swoich uczniów o wręczanie ich jako prezent pod choinkę i tradycyjne “dzielenie się” nim 😉

 1. Świetny wpis! A masz jakiś konkretny sposób na crackers już na oku? Ja kiedyś robiłam, ale chwilę to jednak zajmowało 🙂

  1. Taki jak na zdjęciu, z wykorzystaniem rolek po papierze toaletowym, bibuły i wstążki. Robi się naprawdę ekspresowo 🙂

Leave a Reply