Język angielski/English, Valentine's Day

Valentine’s Day na zajęciach językowych, czyli nie tylko dla zakochanych

Właśnie tak! Walentynki to nie tylko dzień zakochanych. Dla mnie to dzień, w którym warto podziękować przyjacielowi za wspólnie spędzany czas, koledze czy koleżance za wspólną zabawę, rodzicom za wszystko a nauczycielom za pomoc i ciekawe zajęcia. Prywatnie nie obchodzę walentynek, ale w pracy mam już inne podejście to tego “święta”. Po pierwsze zawsze chętnie zapoznaję uczniów z tradycjami krajów anglojęzycznych a po drugie dla mnie to dzień, w którym szczególne miejsce mają zwroty takie jak Lubię Cię, Dziękuję itp. Dlaczego w Walentynki? Przecież każdy dzień jest dobry na miłe słowa. Niestety często o tym zapominamy, również dzieci. Z okazji Walentynek warto podkreślić, że na takie ciepłe gesty zawsze jest czas i miejsce. Właśnie dlatego chciałam się z Wami podzielić kilkoma pomysłami, jakie planuję wcielić w życie z okazji tegorocznych obchodów 14 lutego.

W nauczaniu wczesnoszkolnym i przedszkolnym nie ma lekcji bez piosenek. Z okazji takich zajęć jak Valentine’s Day staram się stawiać na bardzo łatwe utwory. Takie, które dzieci śpiewają juz po pierwszym przesłuchaniu. W tym roku stawiam na rymowankę Ewy Angielskie Bajanie. Pomimo tego, że jest bardzo prosta to nawet starsze dzieciaki będą miały frajdę przy zmianie głosów:

Lubię też piosenkę od The Kiboomers, z tym że ja zmieniam treść na If you like me i przyspieszamy tempo, jak dla mnie te wersja jest za wolna. Dzieciaki wolą szybkie utwory 😉

Ostatnia moja rozśpiewana a raczej roztańczona propozycja to Valentines freeze dance. Co prawda nie ma tutaj słów, ale możecie zadawać zdania do wykonania np Jump like a monkey na zmianę z innymi, oczywiście na FREEZE wszyscy zastygają bez ruchu.

W tym roku na swoje walentynkowe zajęcia zaproszę zwierzęta. Razem z nimi będziemy odkrywać bądź utrwalać ich nazwy (zależnie od grupy) a w starszych klasach na warsztat weźmiemy liczbę mnogą. Wszystko to z pomocą flashcards i prezentacji multimedialnej a także domino z cieniami. Wszystkie te pomoce znajdziecie w moim zestawie materiałów -> Zestaw “Valentine’s Day and animals”: prezentacja multimedialna + materiały do druku.

Jeśli jesteście zapisani do mojego newslettera to macie dostęp do walentynkowych plakatów z motywem słodkich zwierzaków:-> Zapisz się do mojego newslettera!

Podczas walentynkowych lekcji bez małych projektów plastycznych ani rusz! Z pomocą przyszedł mi jak zwykle mój ukochany krokotak. Z najmłodszymi wykonamy mega szybką pracę: kubek z gorącymi życzeniami 🙂

Dla starszych dzieci wybrałam fajną kartkę, na której autorzy własnoręcznie napiszą krótkie życzenia typu I like you, You are my best friend czy Best teacher ever! 😉

Kartki wykonamy kilka dni przed Walentynkami, dzieci schowają je do mojej walentynkowej skrzynki na listy a podczas naszych lekcji 14 lutego będziemy skrzynkę otwierać i obdarowywać się takimi pięknymi życzeniami. Złożonymi anonimowo oczywiście 🙂 Czeka nas  fajna zabawa, już nie mogę się doczekać.

Na pewno sięgnę, jak to zwykle bywa przy kulturówkach, po krótkie filmiki, które zawsze są fajnym urozmaiceniem i to w każdej grupie językowej. Kilka mioch propozycji w tym temacie znajdziecie w moim wcześniejszym wpisie -> Valentine’s Day funny videos 

A dla starszych uczniów polecam -> prezentację multimedialną “Valentine’s Day: Quiz” z pytaniami na temat symboli i ciekawostek związanych z Walentynkami.

Ciekawi mnie, czy podzielacie moje podejście do Walentynek na lekcjach. Podejmujecie wyzwanie? 😉

2 myśli w temacie “Valentine’s Day na zajęciach językowych, czyli nie tylko dla zakochanych”

Leave a Reply