Body parts, Język angielski/English, Super Simple Songs

Lekcje angielskiego z częściami ciała w roli głównej

… czyli świeże spojrzenie na zajęcia językowe w ramach słownictwa związanego z body parts. To jeden z tematów, którego zawsze jest dużo i często powtarza się on na poziomach. Właśnie dlatego ciągle szukam nowych sposobów na urozmaicenie swoim uczniom nauki. Kilkoma z nich chciałam się z Wami podzielić, tak więc przed Wami moje pomysłowe części ciała zarówno na zajęcia stacjonarne jak i na onlajny.

To chyba mój ulubiony krąg tematyczny, jeśli chodzi o piosenki. Mam kilka hitów, śpiewamy je z dzieciakami na różnych poziomach na każdej lekcji. Dzięki nim mamy świetną przerwę od siedzenia w ławce (lub przed komputerem), możemy się trochę poruszać. Zaczynam od utworu, który zawsze jest niespodzianką dla moich uczniów, jeszcze się nie zdarzyło żeby dzieci ją znały (jak to często jest w przypadku innych utworów, szczególnie tych od SSS). Do Hello My Body mamy układ taneczny, dzieciaki zawsze się chichrają i bardzo lubią tę piosenkę, zarówno dziewczynki jak i chłopcy:

Moje pozostałe ulubione piosenki związane z częściami ciała to:

Dobrze wiecie, że bardzo lubię korzystać z takich angażujących prezentacji i mam ich całkiem sporo 🙂 Właśnie dorobiłam się nowej i to w temacie części ciała. Z pomocą sympatycznych robotów utrwalamy słownictwo związane z body parts & colours, czyli -> prezentacja multimedialna PowerPoint “Robots and body parts”

Jeśli chcecie poćwiczyć globalne czytanie, w ciekawy sposób zapoznać dzieci z pisownią to podrzucam Wam swoje drugie multimedialne pomysły, czyli -> prezentację multimedialną “Body parts”

Obydwie świetnie sprawdzą się podczas normalnych lekcji w szkole jak i podczas zajęć online. W tym roku szkolnym już od tygodnia prowadzę trzy rodzaje zajęć: na Teams, normalne i hybryda (czyli część dzieci w klasie a część w domach przed komputerami), więc powoli staję się ekspertem to zajęć wszelakiego rodzaju 😉

czyli coś, z czego naprawdę dużo korzystam przy okazji lekcji związanych z częściami ciała. Część z nich  pojawia się u mnie również podczas onlajnów. Podrzucę Wam teraz kilka sprawdzonych pomysłów na takie zabawy dla dużych grup (oczywiście sprawdzą się również podczas zajęć indywidualnych).

Zabawa z gumką lub zakrętką – wykorzystauję kolorowe zakrętki po musach owocowych, mam ich cały worek, ale równie dobrze sprawdzi się zwykła gumka, którą każdy uczeń ma w swoim piórniku. Ta zabawa jest mega prosta ale przynosi dzieciakom naprawdę dużo radochy. Po prostu wydajemy krótkie polecenia mówiące, na jaką część ciała należy położyć zakrętkę (zawsze najwięcej zabawy jest chyba przy nosie). Przy okazji możemy grupowo sprawdzić znajomość słownictwa, jak na dłoni widać, kto jeszcze nie zna nazw części ciała 😉

Sprytna papuga z “pokazywaniem”, czyli wersja hitowej Clever parrot bez flashcards. Mówimy nazwy części ciała i pokazujemy je na sobie a uczniowie:

  • powtarzają za nami jeśli powiedzieliśmy prawidłową nazwę (np. powiedzieliśmy ears i wskazaliśmy na uszy)
  • milczą jeśli powiedzieliśmy złą nazwę (np. powiedzieliśmy ears a wskazaliśmy na oczy)

Tutaj równie fajnie sprawdza się przekazanie roli prowadzącego zabawę chętnym uczniom – a akurat taką aktywność jest w stanie poprowadzić prawie każde dziecko.

Zakrętka na środku  – możemy wykorzystać coś innego, np klocki. Dwóch uczniów siada naprzeciwko siebie a między nimi leży zakrętka. Nauczyciel wymawia pojedyncze wyrazy a zadaniem dzieci jest jak najszybsze zabranie zakrętki ale wyłącznie w przypadku, jeśli podana zostanie nazwa części ciała.

to coś, co dość często pojawia się na moich zajęciach. Nie są to projekty pracochłonne, stawiam na zadania wymagające małego wkładu plastycznego tak, żeby były one dodatkiem do angielskiego a nie jego główną treścią. W ramach części ciała mogę Wam polecić wykonanie głowy z balona -> Balloon faces a specjalnie na onlajny zjadliwe autoportrety, czyli kanapkowe ja, które dzieci bez problemu wykonają w domach i zaprezentują podczas lekcji zdalnej -> Delicious Self Portraits.

Bardzo lubię korzystać również ze swojej gry planszowej typu roll and draw, czyli bawimy się w rysowanie stworków a następnie omawiamy swoje prace. Moje materiały możecie wykorzystać na kilka sposobów: po prostu wydrukować, wyświetlić na tablicy lub udostępnić podczas lekcji online, dzieciaki pracują nad swoimi potworkami i na koniec dzielą się efektami swojej pracy.

Te materiały możecie pobrać z mojego wpisu sprzed kilku lat -> Roll a Monster. Lata mijają a gra ciągle cieszy kolejnych uczniów 🙂

Skoro już jesteśmy przy potworach … 🙂 W moim sklepie czeka na Was nowy bonus z potworami w roli głównej. Tym razem do zamówień powyżej 40 zł w prezencie otrzymacie prezentację multimedialną PowerPoint ACT LIKE A MONSTER.

 

2 myśli w temacie “Lekcje angielskiego z częściami ciała w roli głównej”

    1. Części ciała to bardzo wdzięczny temat, można robić mnóstwo ciekawych rzeczy. Z niektórymi klasami zaczynam również “The Gruffalo” 🙂 polecam.

Leave a Reply