Pozostałe tematy

Harry Potter na lekcjach angielskiego

czyli po jakie pomysły sięgać wprowadzając swoich uczniów w zaczarowany świat przygód najbardziej znanego czarodzieja na świecie. Już od dawna staram się korzystać z ciekawych “przerywników” w ustalonym porządku realizowanych tematów. To fajna odskocznia od utartych schematów a dla uczniów do dobra okazja na poznanie nowego i ciekawego słownictwa.

Przyznam, że już od dawna nosiłam się z zamiarem podjęcia zajęć z bohaterami serii książek J.K. Rowling i nareszcie udało mi się zebrać do tego materiały. Mam na myśli swój -> zestaw do druku “Harry Potter”. Umieściłam w nim aż 10 rodzajów pomocy dydaktycznych na aż 111 stronach A4. Jak sami widzicie, to cała góra pomysłów, do wykorzystania w ciągu kilku zajęć.


Zabawę z Harrym zaczniemy od podróży ulubionym pociągiem wszystkich młodych czarodziejów, czyli Hogwarts Express. Proponuję małe wprowadzenie do zajęć w postaci poszukiwania biletów na pociąg. Przed rozpoczęciem lekcji chowam bilety albo w różnych miejscach sali albo wszystkie w jednym a uczniowie, słuchając moich wskazówek, muszą je odnaleźć. Następnie próbują odgadnąć, do czego te bilety będą im potrzebne. Gdy już im się to uda, mają kilka minut na zaprojektowanie swojego biletu. Następnie wszyscy siadamy na podłodze lub w ławkach, konduktor (czyli ja) sprawdza bilety a dla niektórych ma dodatkowe zadania (tutaj świetnie sprawdzą się moje action cards z -> zestawu do druku “Harry Potter”)

Zaczynamy odkrywać najważniejsze symbole związane z przygodami Harrego, czyli sięgamy po clothes peg game. Uczniowie losują po jednej karcie i wskazują jej prawidłową nazwę.

Następnie utrwalamy słownictwo z pomocą podłogowej gry planszowej (flashcards zawsze układam na podłodze obrazkami do dołu, dopiero gracz który zatrzyma się przy danym polu odwraca kartę).

Jeśli macie możecie na zajęciach skorzystać z miotły (a na pewno znajdzie się jakaś wolna w szkole) to pobawcie się w uproszczonego quidditcha i próby złapania złotego znicza. Przed rozpoczęciem zajęć chowacie w sali mały złoty znicz (ja swój zrobiłam z piłki do ping-ponga i papieru kolorowego, z którego wycięłam skrzydełka i przykleiłam do piłeczki).

Rozkładacie na podłodze karty obrazkowe z mojego zestawu Harry Potter. Jeden z uczniów podaje nazwę obrazka a drugi próbuje w niego trafić piłką, tylko że nie rzuca nią ale próbuje ją umieścić na obrazku za pomocą miotły 🙂 Uderza w piłkę tak, żeby ta poturlała się na daną kartę obrazkową. Na koniec zabawy urządzamy poszukiwania złotego znicza. Szczęśliwiec, któremu uda się ta sztuka może otrzymać nagrodę np. w postaci zwolnienia z jednego zadania domowego 🙂 Możecie obdarować uczniów czym tylko zapragniecie, ale z doświadczenia wiem, że takie nagrody są najlepsze. U mnie bardzo dużym powodzeniem cieszą się punkty na Pochwałozbieraczach, o których pisałam przy okazji pozytywnej motywacji.

To konkurs wiedzy dla prawdziwych fanów Harrego 🙂 Już sam podział na drużyny może być fajną zabawą, jeśli uda się Wam wyczarować na zajęcia coś podobnego do Tiary przydziału. Spokojnie sprawdzi się brązowe, lekko podrasowane pudełko. Na samej górze robimy kieszonkę z zapisanymi nazwami czterech domów: każdy uczeń zakłada “tiarę” na głowę i ciągnie los – w taki sposób kompletujemy drużyny.

Zadania do wykonania proponuję wybrać wg wieku uczestników zabawy. Dla młodszych polecam grupowe konkurencje z wykorzystaniem flashcards. Polecam Wam tutaj kilka swoich topowych gier z flashcards -> Najlepsze gry dla klas 1 – 3 szkoły podstawowej. U starszych świetnie sprawdzi sie moja karcianka Just say it!, znajdziecie ją w zestawie Harry Potter. Zadanie polega na odgadywaniu haseł znajdujących się na kartach. Jedna osoba opisuje hasło, ale musi to zrobić w taki sposób, aby nie użyć słów wypisanych na karcie pod hasłem (słów tabu). Za każde prawidłowo użyte słowo należy się jeden punkt. W grupach mniej zaawansowanych 😉 zmieniamy zasady tak, że można używać słów wypisanych pod hasłem.

Jak widzicie Harry Potter to idealny temat na czerwcowe jak i również wrześniowe zajęcia. Dodałabym do tego chyba jeszcze Halloween 🙂 to też dobry czas na zabawy w Hogwarcie. 10 różnych materiałów z symbolami przygód Harrego znajdziecie w moim mega -> zestawie do druku “Harry Potter”.

W mojej ofercie pojawił się kolejny zestaw mega pomocy w świecie Hogwartu! To -> zestaw do druku “Harry Potter: Symbols” z aż 11 rodzajami materiałów!

2 myśli w temacie “Harry Potter na lekcjach angielskiego”

Leave a Reply