Akcja blogowa High 5!, Pozostałe tematy

Przybij piątkę i podaj źródło!

Dzisiejszy wpis jest pewnego rodzaju niespodzianką – zapraszam do kolejnej odsłony, innej niż zwykle, akcji blogujących anglistek. Tym razem pod szyldem High 5! wraz z koleżankami blogerkami poruszam bardzo ważną kwestię kopiowania lub nieodpowiedniego udostępnia naszych materiałów. Niestety, ostatnio problem narasta i dlatego pomyślałyśmy, że najwyższy czas zrobić coś, żeby to zmienić. Albo chociaż spróbować. Dobrym punktem wyjścia będzie przeczytanie tego wpisu …

7-01

… i podzielenie się refleksją związaną z tematem. W ramach dobrze Wam znanej akcji blogujących anglistek High 5! tym razem piszemy o niewłaściwym wykorzystywaniu naszych materiałów i pomysłów. W poprzednich edycjach akcji dzieliłyśmy się z Wami swoimi materiałami tematycznymi a teraz mamy nadzieję, że to Wy podzielicie się z nami swoimi przemyśleniami związanymi z akcją Przybij piątkę i podaj źródło!

A żeby uniknąć zbyt podniosłego tonu i nudnych sformułowań 🙂 zaprosiłam do pomocy w pisaniu posta pięciu Czytelników, przed którymi internetowa sieć nie ma żadnych tajemnic. Wspaniała piątka zna mnóstwo blogów, korzysta z pomysłów znalezionych u ulubionych blogerów. Tylko, czy robi to tak, jak powinna …?
małpa-01W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej nowych blogów edukacyjnych. Z jednej strony to fajnie, że młodzi nauczyciele i lektorzy chcą dzielić się swoim doświadczeniem, jednak niestety nie zawsze jest to ich doświadczenie … Praca na własnych materiałach sprawia mi dużą frajdę, cieszy mnie pozytywna reakcja uczniów a także to, że moje materiały podobają się Wam i korzystacie z nich podczas swoich zajęć. Jednak często spotykamy się z tym (my – blogujące anglistki), że ktoś po prostu kopiuje nasze pomysły i publikuje je na swoim blogu czy FB jako autorski pomysł. Rozumiem, że każdy chce pozyskać czytelników, ale nie tędy droga … Jeśli macie fajne pomysły, to na pewno one same Was obronią. A jeśli chcecie wykorzystać w swoim wpisie cudze materiały i pomysły, to wcześniej zapytajcie autora, czy wyraża na to zgodę. Pamiętajcie o tym, zanim się kimś za bardzo „zainspirujecie”. 

chomik-01Chyba każdy z nas zna chomika, który uwielbia zbierać najróżniejsze rzeczy. Jednak zachomikowane materiały nie podają źródła, co jest bardzo ważne dla nas, blogerów. Więc nie bądź jak Amrboży, nie chomikuj materiałów bez wiedzy swoich ulubionych blogerów.

leniwiec-01Na Stefana natknęłam się już kilkakrotnie. Korzysta on z materiałów znalezionych w Internecie, chętnie publikuje zdjęcia ze swoich zajęć z podpisami w stylu „Takie dzisiaj super materiały u mnie” czy „Zobaczcie, jak się napracowałem” – zapewne w sensie wycinania, bo przy tworzeniu materiałów napracował się autor. Takie wypowiedzi sugerują, że to Stefan jest wykonawcą materiałów, którymi zechciał się pochwalić. Zakładam, że sympatyczny leniwiec nie ma nic złego na myśli, nie chce podszywać się pod autora materiałów, ale niestety tak to właśnie wygląda. I takie podejście jest bardzo krzywdzące dla mnie, jako autorki wielu pomysłów, które niektórzy z moich Czytelników prezentują w podobny sposób. Dlatego, jeśli dzielisz się z kimś moim materiałami czy publikujesz zdjęcia ze swoich zajęć z wykorzystaniem moich pomysłów to podaj link do mojego bloga lub oznacz mój fanpage na FB.
Jak oznaczać na FB i Instagramie? Nie przez # tylko używając @ 😉 @pomyslyprzytablicy 

kura-01Zachowanie Janiny pokazuje, że bardzo wiele zależy od Was, Czytelników. Jeśli zauważycie, że ktoś kopiuje pomysły z Waszych ulubionych blogów, udostępnia zdjęcia materiałów bez podania autora – reagujcie. Mi samej zdarzało się zaważyć materiały koleżanek blogerek (swoje również) lub zdjęcia gotowych gier bez oznaczenia autora, a czasami wręcz sugerujące, że to właśnie ta osoba je wykonała. Zawsze zostawiam komentarz pod takim zdjęciem – czy to wpis na profilu prywatnym czy w grupie nauczycieli na FB. I Was proszę o to samo 🙂

papuga-01Za sprawą Genowefy wracamy do zbyt mocnego „inspirowania” cudzymi pomysłami i publikowaniem ich jako swoich. Pamiętajcie, że jeśli modyfikujecie moje materiały dla własnych potrzeb, to jak najbardziej możecie to robić i cieszy mnie, gry przesyłacie mi zdjęcia ze swoich zajęć pokazując, jak kreatywnie wykorzystujecie moje materiały. Jest to jak najbardziej w porządku … dopóki nie publikujecie takich materiałów na swojej stronie czy blogu. A jeśli chcecie pokazać zdjęcia ze swoich zajęć z wykorzystaniem moich pomysłów, po prostu podajcie źródło, czyli link do mojego bloga.

Od początku 2018 roku do swoich materiałów dodaję dwie grafiki informujące o tym, w jaki sposób możecie wykorzystywać moje materiały, więc za każdym razem, gdy zechcecie skorzystać z moich pomysłów znajdziecie również „przypominajki” związane z akcją Przybij piątkę i podaj źródło.

podaj źródło-01

We wrześniu ubiegłego roku miała miejsce słuszna akcja rysowników, zapoczątkowana przez Rynn rysuje Śmieszne rysunki też mają prawa autorskie. Wywiad z inicjatorką akcji znajdziecie tutaj a tak przedstawia się grafika trafnie oddająca ideę przyświecającą autorce:

21557524_1423250567770113_6765642697326267105_n
Źródło grafiki: Rynn rysuje

Na koniec chciałam poruszyć jeszcze jeden, bardzo ważny dla mnie temat. Nad swoimi materiałami spędzam naprawdę dużo czasu wymyślając gry i zabawy. Samo napisanie posta to również ciężka praca, chociaż może tak “z boku” może się wydawać, że to nic trudnego. Prowadzenie bloga pochłania ogromną część mojego wolnego czasu, ale sprawia mi to dużą przyjemność, dlatego chętnie dzielę się z Wami swoimi pomysłami. Wszystkie materiały udostępniam, tak jak moje koleżanki blogerki, bezpłatnie i dlatego jedyną formą „zapłaty” 🙂 na jaką liczę, są komentarze Czytelników czy to na FB czy na blogu 🙂  Dla każdego blogera komentarze są niezwykle cenne, więc jeśli podoba się Wam moja praca, korzystacie z mojej gry czy pomysłu to zostawcie po sobie ślad właśnie w postaci komentarza 🙂

Bardzo chciałabym poznać Wasze zdanie. Czy jest to dla Was istotny temat i widzicie problem w nieodpowiednim wykorzystywaniu materiałów Waszych ulubionych blogerów? Czy spotkaliście się kiedyś z takim przypadkiem? Czekam na Wasze opinie. A wszystkich blogerów edukacyjnych (nie tylko anglistów) oraz Czytelników zapraszamy do udziału w akcji i udostępniania naszych informacji, poruszania tego tematu na swoich blogach i FB 🙂 High 5!
podpis

14 myśli w temacie “Przybij piątkę i podaj źródło!”

 1. Bardzo ważny temat! Super, że go poruszacie w ramach akcji- dzięki temu do większej liczby osób dotrze ta informacja. Świetny pomysł na bohaterów wpisu! Osobiście podpisuję się pod treścią wszystkimi kończynami ?

  1. Fajnie, że dołączyłaś do akcji! Im będzie nas więcej tym większa szansa, że nasi Czytelnicy zdadzą sobie sprawę z tego, jak ważny jest to temat.

 2. Mocno trzymam kciuki za powodzenie naszej akcji, która, jak sama piszesz wyżej, mam nadzieję przede wszystkim uświadomi czytelników i innych blogujących jak ważny jest to temat, ale też co i jak robić, by było dobrze :).

  1. Również liczę na to, że dzięki naszym działaniom wzrośnie świadomość szczególnie naszych czytelników, którzy będą wybierać blogi prezentujące swoje pomysły. Oraz, że będą reagować w sytuacjach naruszających nasze prawa 🙂

 3. Słusznie, trzeba o tym mowić. Ja w szkole mówię skąd mam materiały i uczniowie zawsze słuchają w skupieniu. My dajemy im przyklad!

  1. Super! Jeśli od najmłdoszych lat będziemy uczulać dzieci w kwestii praw autorskich, w dorosłym życiu nie powinni mieć problemów z właściwym postępowaniem w tej sprawie.

 4. Mam nadzieję, że akcja przyniesie jakieś rezultaty – prawa autorskie to bardzo ważny, zwłaszcza dla nauczycieli, którzy wymagając od uczniów uczciwości podczas pisania testów czy wypracowań, powinni wymagać od siebie tego samego i świecić przykładem!

  1. Dokładnie. Już same prezentacje, które uczniowie produkują masowo na różnego rodzaju zajęcia są przygotowywane bez podawania źródła. Wymagajmy tego już od samego początku!

 5. Bardzo ważna tematyka, która – miejmy nadzieje – uświadomi istotę problemu! Cenne przykłady z życia wzięte obrazowo wskazują jak należy / nie należy postępować! Super przekaz!

  1. Taką mamy nadzieję. Nieprawidłowe udostępnianie materiałów, zdjęć czy pomysłów jest naprawdę przykre dla blogera. A najgorsze jest to, że czasami osoby, którym zwracamy na to uwagę ignorują nas, nieprzyjemnie komentują lub udają, że nic się nie stało … I niestety często są to inni blogerzy …

 6. Miejmy nadzieję, że akcja dotrze do szerokiego grona odbiorców. Informowanie i edukowanie w tym temacie jest bardzo ważne. Rysownicy mieli rację i popieram ich w 100%, co widać również w moim wpisie 🙂

  1. To trudny temat i w pewnym stopniu dotyka chyba każdego, kto publikuje swoje prace w sieci – czy to zdjęcia, rysunki czy inne materiały. Mój osobisty mąż 🙂 padł ofiarą kradzieży zdjęć, które inny fotograf sprzedawał w swojej galerii, więc temat jest mi bliski. Fajnie by było, gdybśmy dzięki akcji podnieśli świadomość odbiorców tak, by zaczęli oni zwracać większą uwagę na pewne rzeczy.

 7. Świetne podejście do tematu 😉 Też uważam, że jeśli chce się korzystać z cudzych materiałów lub na nich wzorować, to najpierw należy zapytać autora o zdanie. Mam nadzieję, że akcja uświadomi jak najwięcej osób i przypadki łamania praw autorskich przestaną nam spędzać sen z powiek.

  1. Na pewno część osób nie ma takiej świadomości, że robi coś źle – wydaje mi się, że sama za swoich blogerskich początków nie rozróżniałam prawidłowo pewnych rzeczy. Ważne jest to, że jeśli ktoś nam zwraca uwagę, to powinniśmy reagować właściwie, zmamiast iść w zaparte.

Leave a Reply