Inne gry i zabawy, Język angielski/English, Super Simple Songs, The Kiboomers

Moje top 5 piosenek ruchowych na zajęciach językowych

W nauce języka młodszych uczniów bardzo ważny jest ruch. Wszystkie aktywności umożliwiające wstanie z ławki, rozładowanie energii czy pobudzenie do działania są na wagę złota. W swojej pracy bardzo często sięgam po piosenki połączone z ruchem i dzisiaj podzielę się z Wami moimi ulubieńcami z tej kategorii.

Im młodsza grupa tym więcej piosenek: tak jest u mnie. Maluchy bardzo lubią aktywności związane z piosenkami: ale nie tylko najmłodszych cieszą ćwiczenia połączone z muzyką. Oczywiście to zależy od grupy ale nawet ci starsi, wydawałoby się już “prawie” dorośli lubią się powygłupiać w obcym języku.

Super piosenka na zajęcia w ramach części ciała ale nie tylko. Często wprowadzam ją w karnawale i naprawdę dobrze sobie radzi z rozruszaniem dzieciaków. Wydaje mi się, że akurat ten utwór wymaga większej uważności ze względu na tempo: piosenka jest szybka i uczniowie muszą uważać, żeby wykonywać odpowiednie ruchy ale efekt jest naprawdę fajny i robi wrażenie, gdy już mamy taką roztańczoną i rozśpiewaną grupę po kilku lekcjach.

A w ramach części ciała mam kilka innych propozycji na zabawy językowe:

To piosenka, którą poznałam dzięki swojemu prywatnemu 😉 dziecku. Mój syn przyniósł ją z przedszkola (był wtedy chyba w najmłodszej grupie 3latków) i tak mi się spodobała, że zabrałam ją ze sobą do szkoły. Zastanawiałam się na początku czy nie będzie za łatwa dla podstawówki ale moi uczniowie bardzo ją polubili i dzisiaj bawimy się do niej  dość często. Jest przy niej dużo śmiechu, szczególnie przy ruszaniu uszami 😉

Możecie sięgać po nią podczas zajęć związanych ze zwierzakami a do ruchu z piosenką polecam kilka swoich materiałów w tym temacie 😉

To oczywiście piosenka pod typowo wiosenne zajęcia ale lubię ją, ponieważ ta akurat jest trochę wolniejsza a dzięki temu można więcej i dokładniej śpiewać. Jest powtarzalna i dzieci szybko łapią tekst a na dodatek mamy tutaj również nazwy owadów, po które sięgam podczas swoich wiosennych lekcji.

Moje wiosenne propozcyje na zabawy to m. in.:

Mamy tutaj różne pory roku i różne wersje piosenki a dzięki temu szybko się nie znudzi. Co prawda naśladowanie głosów nie bawi każdego, ale moje grupy raczej chętnie angażują się chociaż w powtarzanie gestów i wtedy traktuję ten utwór jako aktywność na szybkie rozruszanie zasypiającej mi klasy 🙂 Mam jedną grupę, w której praca idzie nam bardzo niemrawo (fajne dzieciaki ale bardzo niechętnie odzywają się same z siebie 🙂 przez co ciągle muszę je aktywizować nie tylko do mówienia ale również pobudzić do życia 😉 I sięgam wtedy m.in. po taki utwór.

A na rozruszanie uczniów świetnie sprawdzą się również zajęcia w świecie Hogwartu, czyli:

Korzystam z niej podczas zajęć ze starszymi uczniami. Już sam teledysk w którym widzimy młodzież działa na uczniów zachęcająco: skoro oni bawią się do tej muzyki to dlaczego mielibyśmy nie spróbować 😉 Sama lubię dołączyć do uczniów ponieważ pod koniec tempo jest naprawdę szybkie i jest dużo śmiechu przy pomyłkach. Fajne na szybką integrację grupy i rozruszanie zaspanych dzieciaków.

Mam oczywiście dużo więcej piosenek na rozruszanie ale chciałam Wam pokazać swoją ulubioną piątkę. Ulubioną obecnie, bo to oczywiście się zmienia i muszę oczywiście dostosować się do swoich uczniów. Jestem ciekawa Waszych typów, jakie piosenki to Wasze pewniaki? Dajcie znać, chętnie poznam coś świeżego i sprawdzonego 🙂

 

Leave a Reply