Akcja blogowa High 5!, Back to school, Board games, Domino, English alphabet, Games, Język angielski/English, Język hiszpański/Español, Język niemiecki/Deutsch, Lato, Zajęcia plastyczne

5 pomysłów na powrót do szkoły …

… z okularami na nosie, czyli kolejna odsłona akcji High 5! Przybij piątkę. Tym razem aż 15 blogujących anglistek prezentuje Wam różne pomysły na pierwsze wrześniowe zajęcia. U mnie główną rolę odgrywają okulary przeciwsłoneczne. Z ich pomocą mam zamiar powitać nowy rok szkolny. Przed Wami 5 moich nowych pomysłów na powrót do szkoły! Zaczynamy!

Z czym kojarzy się lato? Ze słońcem oczywiście. A gdzie słoneczko, bez okularów przeciwsłonecznych ani rusz. Dla mnie są one jednym z symboli lata i dlatego pomyślałam, że dobrze będzie wkroczyć w nowy rok szkolny z kolorowymi okularami na nosie. Niekoniecznie dosłownie – możemy je „przemycić” na pierwsze zajęcia i sprawić, że powrót do szkoły nie będzie nudny (a w szczególności lekcje angielskiego). Tak więc przed Wami moje 5 pomysłów na „back to school”  okularami w roli głównej. Zaczynamy!

1-01Dzieci bardzo lubią naukę angielskiego alfabetu, jest to naprawdę wdzięczny temat, który można realizować na przeróżne sposoby. Właśnie dlatego postanowiłam wykorzystać ten temat w zabawie na pierwsze wrześniowe lekcje.
Każde okulary na jednym szkle mają zapisaną literę alfabetu, a na drugim obrazki przedstawiające zwierzęta, owoce, zabawki itp., których nazwy zaczynają się właśnie na tę literę. Po wydrukowaniu i zalaminowaniu okulary przecinamy na pół po przerywanej linii. Mieszamy wszystkie części i układamy na podłodze. Zadaniem dzieci jest odpowiednie połączenie okularów w całość.

This slideshow requires JavaScript.

Gra do pobrania tutaj/Download here -> The English Alphabet Glasses

2-01Na pewno zauważyliście, że podczas swoich zajęć często korzystam z rożnych wersji domina. Poświęciłam tej grze cały wpis w ramach poprzedniej edycji High 5! Nie mogło zabraknąć tej zabawy również i teraz. Tym razem za kafelki posłużą nam okulary a grać będziemy w dobrze znane moim uczniom QR domino. Skoro temat związany jest z powrotem do szkoły, to i słownictwo tym razem dotyczy school objects. Za pomocą aplikacji (ja korzystam z QR Code Reader) skanujemy kod QR, odczytujemy wyraz i szukamy właściwego obrazka. Znowu skanujemy kod, odczytujemy wyraz …  i bawimy się tak do ostatniego kafelka, czyli ostatnich okularów.

This slideshow requires JavaScript.

Gra do pobrania tutaj/Download here -> QR domino Back to school

3-01Przyznam, że z gier planszowych najczęściej korzystam podczas zajęć indywidualnych, ale i podczas lekcji w dużych grupach potrafimy się dobrze przy nich bawić. Mam nadzieję, że będzie tak i tym razem za sprawą gry planszowej, w której uczniowie będą poruszać się po okularach.  Znajdują się tu pytania, które nie tylko pomogą w rozgrzewce przed nowym rokiem szkolnym, ale również zintegrują grupę.
Przygotowałam dwie wersje kolorystyczne 🙂 Jedna cała niebieska a druga kolorowa. Rzucamy kością, poruszamy się odpowiednią liczbę pól i odpowiadamy na pytania. Jeśli staniemy na polu z obrazkiem – podajemy jego nazwę.
Przygotowałam trzy wersje językowe tej gry: angielską, niemiecką ipierwszy raz na moim blogu – hiszpańską. Za niemieckie tłumaczenia dziękuję Magdzie Szafraniec a za hiszpańskie – Monice Kalbarze 🙂

Gra do pobrania tutaj/Download here -> Back to school board game Glasses colour
Gra do pobrania tutaj/Download here -> Back to school Board game Glasses

 

4-01Photo props … Kto już kiedyś z nich korzystał podczas zajęć ten wie, jakie potrafią zdziałać cuda. Dla mnie są idealną pomocą w każdej nowej grupie wiekowej. Dzieciaki w każdym wieku chcą przymierzać i ćwiczyć zabawne dialogi a przy okazji będziemy mieć fajne pamiątkowe zdjęcia, które możemy oglądać na zakończenie roku szkolnego. Gorąco polecam rekwizyty tego rodzaju! Przygotowałam kilka ramek do druku – wystarczy je zalaminować i przykleić do patyczka do szaszłyków.  

This slideshow requires JavaScript.

Ramki do pobrania tutaj/Download here -> photo props Back to school

5-01

Ostatnią z moich propozycji podpatrzyłam na niezawodnym Pintereście. Jest on oczywiście związany w okularami i polega na wykonaniu projektu – pracy plastycznej. I teraz forma tej pracy zależy od nas samych i oczywiście od wieku naszych uczniów. Najmłodsi mogą narysować w okularach swoje wakacyjne wspomnienia i później ustanie je opisać. Starsi uczniowie poza rysunkiem mogą dołączyć podpis lub krótki opis. Przygotowałam wzór do druku takich okularów a poniżej zamieszczam zdjęcia z propozycjami wykonania takiego projektu (źródło zdjęć Pinterest).

This slideshow requires JavaScript.

Okulary do pobrania tutaj/Download here -> Glasses

Tak więc wkraczamy w nowy rok szkolny z uśmiechem na ustach i z okularami na nosie! Przyznam, że z tymi materiałami jest trochę więcej wycinania, ale efekt końcowy jest wart wysiłku 😉 Dzieciaki uwielbiają nowości, więc np. takie dobrze znane QR domino w nowej formie na pewno zrobi furorę 🙂 Ponadto pierwszy raz na moim blogu pojawiły się materiały na lekcje języka hiszpańskiego, z czego bardzo się cieszę i mam nadzieję, że również takie gry znajdą odbiorców 🙂Teraz koniecznie odwiedźcie także pozostałe blogi biorące udział w akcji, by poznać jeszcze więcej pomysłów na powrót do szkoły …

Małe duże –> 5 wskazówek na pierwsze zajęcia

made by kate ->  5 pomysłów na rozruszanie siódmoklasistów

Londonopoly -> 5 przydatnych gadżetów na nowy rok szkolny

Little English Playground -> 5 pomysłów na początek współpracy z nową grupą

Let’s read in English -> BOOK to school – czyli 5 propozycji książkowych do wykorzystania w nowym roku szkolnym

Head Full of Ideas -> 5 muzycznych propozycji na początek roku

Get Engspired -> Back to school, czyli 5 tematów na pierwszą lekcję we wrześniu

Funglish -> 5 przedmiotów w niezbędniku lektora

Ewa Szymkowiak -> Prowadzenie zeszytu na 5!

English Freak -> 5 back to school games, czyli 5 gier na rozpoczęcie roku szkolnego

Englishake -> 5 sposobów, jak pisać lepsze wypracowania po angielsku, czyli zaczynamy nowy rok szkolno-akademicki!

Enjoy English -> 5 ćwiczeń integrujących na początek roku szkolnego

Edyta Pikulska -> 5 pomysłów na przypomnienie słownictwa w klasach 1-3

AngSchool -> The Luggage Game – walizkowy powrót do szkoły w 5 odsłonach

High 5!

38 myśli w temacie “5 pomysłów na powrót do szkoły …”

  1. Po prostu ręka mnie świerzbi, by zacząć wycinanki… pomysł tak prosty, ale jaki kreatywny i superowy. Pozdrawiam i dziękuję

  2. Pomysł na wkroczenie w nowy rok szkolny z okularowymi zabawami wymiata 😉 Na pewno umilą one uczniom zajęcia, i przede wszystkim można je wykorzystywać przez cały rok 😀 Super wykonanie 😉

  3. Okulary z alfabetem są świetne! Akurat w trzeciej klasie zaczynam podrecznik z angielskim alfabetem, wiec od razu wykorzystam ? Dziękuję za super pomysły ?

  4. Swietne pomyły. Po prostu meeegawypasik:)

    przeglądałam The English Alphabet i nie mogę wymyślić innego słowa na literę C niż Cauldron, czy to o to chodziło?

  5. Wspaniałe materiały! Gratuluję pomysłów i wykonania – wszystko rewelacyjne 🙂 Dziękuję serdecznie – ja jako początkujący nauczyciel jestem wdzięczna podwójnie !:) Widząc tak śliczne materiały chętnie sama chciałabym takie tworzyć (mam nadzieję, że przyjdzie taki czas:)). Super, że dzieli się Pani swoimi pomysłami – uczy Pani i cieszy swoimi materiałami mnóstwo dzieciaków!

    1. Noce spędzone na opracowywaniu gier i ich wycinaniu wynagradza mi zaangażowanie moich uczniów 🙂 Warto jest czasami trochę poślęczeć nad przygotowaniem zajęć 😉

Leave a Reply