Język angielski/English, St Patrick's Day

Pomysłowy St. Patrick’s Day …

… czyli co nowego pojawi się na moich zielonych kulturówkach w tym roku szkolnym. Teraz mam o tyle łatwiej, że rok temu pracowaliśmy zdalnie, więc jakby nie patrzeć to tak napawdę dzieci nie miały okazji dobrze odkryć sekretów związanych ze świętem patrona Irlandii (onlajny to nie normalne lekcje, umówmy się). Nie oznacza to, że zamierzam sięgać po odgrzewanego kotleta z poprzednich lat – przeciwnie, planuję sienąć to coś całkowicie nowego i dla mnie i dla dzieci.

Planów ma dużo i nie wiem, czy uda mi się wszystkie zrealizować. Jednak jeśli nie teraz, to za rok 😉 W każdym razie mam kilka pomysłów, na które postawię na 100% a pracę z niektórymi muszę zacząć dużo wcześniej, prawdę powiedziawszy już zaczęłam.

Bardzo często razem ze swoimi uczniami pracujemy nad krótkimi filmami na przeróżne tematy. Do tej pory były to zazwyczaj okazje typu Dzień Babci i Dziadka, Dzień Rodziny czy święta. Tym razem postanowiłam postawić na Dzień św. Patryka a w trochę innej odsłonie. W tym roku szkolnym zaczęłam pracę w dość trudnej integracyjnej pierwszej klasie i ciągle szukam sposobów na zmobilizowanie dzieci do pracy podczas zajęć czy aktywnego udziału. Ponieważ bardzo lubię lekcje z okazji St. Patrick’s Day z pierwszakami to chciałabym, żeby dzieci naprawdę zaangażowały się w lekcje. Dlatego zamiast części, w której ja opowiadałabym o tradycjach tego dnia i symbolach Irlandii postanowiłam, że zrobią to moi uczniowie ze starszych klas.

Zaplanowałam nagranie krótkiego filmu, do którego dzieci wcześniej przygotują informacje i ilustracje. Wybrałam jedną klasę, która bardzo fajnie angażuje się w różnego rodzaju projekty i mam nadzieję, że efekt końcowy będzie zadowalający 😉 Wybrałam najważniejsze symbole Dnia św. Patryka, każdy uczeń otrzymał w przydziale jedno z nich i teraz ma przygotować 3 – 4 zdania na temat tego zagadnienia i/lub wykonać rysunek. Ja opracują krótkie i bardzo proste zagadki.

Filmik planuję złożyć na zasadzie: krótki wstęp -> uczniowie opowiadają o symbolach Irlandii -> zagadki na temat ich temat-> nauka tańca irlandzkiego (dwie dziewczynki mają przygotować kilka prostych kroków) -> zgrabne podsumowanie i zamknięcie tematu.

Niestety nie będę mogła Wam pokazać naszego filmiku ale pomimo tego zachęcam do podbnych działań. Poza niestandardowym zadaniem dzieci mają później fajną pamiątkę z lekcji (każdy rodzic uczniów biorących udział w pracy nad filmikiem dostanie link do nagrania).

W tym roku “przy okazji” święta patrona Irlandii planuję poćwiczyć ze swoimi uczniami nie tylko nowe słownictwo ale również coś, czego nigdy nie jest za wiele, czyli liczby. Chciałam połączyć utrwalanie nazw symboli Irlandii z zabawą i nauką, która sprawi dzieciom dużp frajdy. Opracowałam mega zestaw do druku, w skład którego wchodzi aż 54 stron i 7 różnych pomocy dydaktycznych: -> Zestaw materiałów do druku “St. Patrick’s Day”

Co dokładnie czeka na Was w moim zestawie:

  1. Karty obrazkowe z napisami to 14 flashcards w formacie A4 przedstawiających wszystkie symbole Irlandii, jakie pojawiają się w materiałach.
  2. Adding to 20 kart w formacie A4. Zadanie polega na wskazaniu poprawnego działania (należy wybrać je z trzech dostępnych opcji). Wynikiem jest liczba znajdujaca się na garnku ze złotem. Materiały utrwalają działania na liczbach 1 – 20.
  3. Choose the correct name to 14 kart z symbolami St. Patrick’s Day. Zadanie polega na wskazaniu prawidłowej nazwy obrazka.
  4. Choose the correct number to 20 kart z liczbami 1 – 20.  Zadanie polega na wskazaniu prawidłowej liczby (zapisanej słownie na garku złota).
  5. How many letters? to 12 kart. Zadanie polega na polczeniu liter danego wyrazu a następnie wskazanie właściwej liczby spośród trzech odpowiedzi znajdujących się po lewej stronie karty.
  6. What is missing? Letters to 13 kart z niepełnymi nazwami symboli St. Patrick’s Day. Zadanie polega na uzupełnieniu brakujących liter.
  7. What comes next? to 12 kart. Zadanie polega na wymienianiu nazw zwierząt według wzoru. W odpowieniej kolejności podajemy nazwy symboli Dnia św. Patryka.

Niektóre materiały planuję wyświetlać na rzutniku bez konieczności drukowania, dzięki czemu moje ponad 20-osobowe klasy będą mogły razem lub przy podziale na grupy bawić się z zadaniami. Polecam! 😉 Całość znajdziesz tutaj -> Zestaw materiałów do druku “St. Patrick’s Day”

Zajrzyjcie również do mojego drugiego mega zestawu -> Zestaw do druku “St. Patrick’s Day: Symbols”

Ciekawym sposobme na obchody zielonego dnia jest wciągnięcie dzieci w świat irlandzkich rymowanek i piosenek. Nie zapominajcie również o słynnych irlandzkich ruchach 😉 ale tutaj akurat moi uczniowie będą mogli się wykazać w naszym filmiku 😉 Znalałam kilka fajnych popozycji i myślę, że warto niektóe z nich podrzucić na swoje zajęcia. Tak tylko radzę 😉

Chciałam również pokusić się o zielonego lapbooka, ponieważ ta forma świetnie sprawdziła się jako podsumowanie moich zajęć o porach roku i ubraniach -> 5 pomysłów na 4 pory roku jednak nie jestem pewna, czy zdążę zrealizować ten pomysł. Jeśli nie teraz to na pewno za rok będziemy działać w tym temacie.

Po więcej moich pomysłów na lekcje językowe z okazji Dnia św. Patryka zapraszam do mojego ubiegłorocznego wpisu -> Gry i zabawy na zajęcia językowe Saint Patrick’s Day


Leave a Reply